Dzień z życia opiekunki w Niemczech

Dzień z życia opiekunki w Niemczech

Zachodni rynek pracy cały czas przyciąga Polaków! Już od dawna krążą mity na temat wysokich zarobków oraz świetnych warunków pracy. W Niemczech cały czas poszukiwane są opiekunki osób starszych ze względu na starzejące się społeczeństwo. Polki bardzo często podejmują się tego zajęcia. Czy praca jako opiekunka w Niemczech jest opłacalna? Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak wygląda jej typowy dzień!

Praca jako opiekunka - na co trzeba się przygotować?

Opiekunka osób starszych jest jedną z najczęściej poszukiwanych osób w Niemczech. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązku mogą być zależne od stanu osoby, którą się zajmujemy. Dlatego jeżeli interesuje nas praca w Niemczech jako opiekunka, to należy dokładnie zapoznać się z tematem. Do podstawowych zajęć należy prowadzenie gospodarstwa domowego, a także pomoc podopiecznemu w codziennych czynnościach takich, jak jedzenie, mycie się, itp. Poszczególne obowiązku konkretnych opiekunek są dość podobne, ale warto dobrze przeczytać ogłoszenie o pracę, aby uniknąć niespodzianek.

Czym na pewno nie zajmuje się opiekunka osób starszych?

Praca za granicą bywa ryzykownych zajęciem. Może zdarzyć się, że ktoś będzie chciał wykorzystać brak wiedzy osoby przyjezdnej i przekazać jej obowiązki, które nie wpisują się w konkretne zajęcie. Dlatego warto wcześniej dobrze zapoznać się ze specyfiką zawodu w danym kraju. Czego więc nie robi opiekunka osób starszych w Niemczech?

 Przede wszystkim do jej zadań nie należą czynności pielęgniarskie. Dlatego opiekunka nie zajmuje się żadnymi pomiarami, podawaniem insuliny, czy rozdzielaniem leków, ani robieniem zastrzyków. Jej jedynym zadaniem w tej kwestii jest dopilnowanie, aby podopieczny codziennie zażywał swoją dawkę leków. Natomiast jej ustaleniem zajmuje się niemiecka służba zdrowia lub członek rodziny. Opiekunka nie zajmuje się też pracami fizycznymi na posesji oraz w domu podopiecznego. Do jej zadań należy jedynie utrzymanie w czystości pomieszczeń, które użytkuje senior.

Jak więc wygląda typowy dzień opiekunki?

Praca w Niemczech jako opiekunka nie należy do najtrudniejszych. Tak naprawdę jej najważniejszym zadaniem jest dotrzymanie towarzystwa podopiecznemu i czuwanie nad jego stanem zdrowia. Opiekunka pomaga podopiecznemu w porannej i wieczornej toalecie, a także ubraniu się. Dba też o podanie posiłków oraz pilnuje, czy senior zażywa swoje leki. Opiekunka towarzyszy również w codziennych wizytach u lekarza. Może również zajmować się aktywizacją seniora oraz wychodzić z nim na spacery. W gruncie rzeczy praca za granicą jako opiekunka nie należy do najtrudniejszych. Warto jednak dobrze znać zakres obowiązków oraz swoje prawa, aby nie zostać wykorzystanym. Czy opłaca się wykonywanie takiego zajęcia? Stawka za opiekę nad osobą starszą jest dobra, ale wszystko zależy od tego, do jakiego domu trafimy. Jeżeli więc nie przeraża nas takie zajęcie, to warto się tym zająć. Trzeba jednak dobrze analizować oferty pracy, aby nie zostać oszukanym i trafić do domu, gdzie nie dostaniemy dodatkowym obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *