Inwestycja w Nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości - na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób traktuje kupno mieszkania jak lokatę bankową. Jest to opłacalne, dlatego, że zwrot roczny w przypadku nieruchomości jest dwukrotnie wyższy (około 6%). Najbardziej atrakcyjnymi miastami inwestycyjnymi według raportu Rentier.io są: Warszawa, Gdańsk, Kraków i Wrocław. Część osób szuka mieszkań dla siebie, a cześć na wynajem. House flipping nie jest Polakom obcy i coraz większe grono inwestorów szuka mieszkań w dobrych lokalizacjach. Przykładowo, za atrakcyjne miejsce uważa się każdą dzielnicę Warszawy, gdzie przystanek metra znajduje się w odległości około 500 m od mieszkania. Dla wynajmujących ogromne znaczenie ma dobra komunikacja, dlatego istotna przy wyborze lokalu na wynajem jest obecność komunikacji miejskiej. Ale czy tylko lokalizacja ma znaczenie przy inwestycjach w nieruchomości? O czym jeszcze należy pamiętać? 

Sprawdzenie dewelopera

odbiór mieszkania - lubiezarabiac.pl

Jeśli decydujemy się na inwestycję w nowe mieszkanie, należy dokładnie sprawdzić dewelopera odpowiedzialnego za budowę. Na rynku zdarzają się mniej doświadczone firmy, które wykonują swoją pracę nierzetelnie. Dobry research deweloperów pozwala uniknąć niepotrzebnych nerwów. Jak ich sprawdzić? Wiedza o deweloperze powinna być pogłębiona i opierać się na informacjach z kilku pól. Pierwszym krokiem jest wyszukanie opinii w Internecie. Najczęściej swoje zdanie wyrażają byli klienci lub osoby, które podjęły jakąkolwiek współpracę z daną firmą. Zarówno w przypadku negatywnych, jak i pozytywnych komentarzy warto zwrócić uwagę na argumenty. Opinie ludzi szybko kreują obraz dewelopera zwłaszcza jeśli plusy lub minusy się powtarzają. Niektóre firmy prowadzą dialog z użytkownikami w sieci. Sposób odpowiadania na negatywne komentarze pokazuje, w jaki sposób firma podchodzi do klienta i rozwiązuje problemy. 

Ważne jest również sprawdzenie doświadczenia dewelopera. Świadczy o nim m.in.: liczba zrealizowanych inwestycji. Warto również zajrzeć do księgi wieczystej, prowadzonej dla działki, na której powstaje budynek. W prosty sposób można dowiedzieć się, czy deweloper rzeczywiście jest właścicielem nieruchomości, czy toczą się przeciw niemu postępowania komornicze lub egzekucyjne albo czy sfinansował zakup działki z własnych funduszy. Informacje dotyczące wspomnianych kwestii, pozwalają nabrać zaufania lub niechęci do dewelopera. Wiarygodność finansową wykonawcy można sprawdzić dzięki zaświadczeniom z ZUS i US. Deweloper z ugruntowaną pozycją rynkową będzie należał do organizacji branżowej. Liczą się również referencje dla wykonawcy oraz przyznane nagrody. Oczywiście interesujące informacje można zdobyć również podczas wywiadu środowiskowego na placu budowy lub na osiedlu sfinalizowanej już inwestycji. 

Kancelaria prawna dr Bartłomiej Gliniecki

umowadeweloperska.pl - kancelaria prawna
Gwarantuje
Bezpieczeństwo 100%
Poufność 100%
Zaangażowanie 100%
Terminowość 100%

Ustawa deweloperska a umowa deweloperska

W 2011 roku weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Dokument ten potocznie nazywa się ustawą deweloperską. Zapewnia ona nabywcom szeroką i skuteczną ochronę praw. Na podstawie ustawy deweloperskiej sporządza się tzw. umowę deweloperską nazywaną umową przedwstępną. Ogólnie rzecz biorąc, deweloper zobowiązuje się w niej sprzedać mieszkanie, a nabywca – zapłacić za nie. Umowa z deweloperem zawierana jest przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Koszt podpisania umowy przedwstępnej obejmuje: wynagrodzenie notariusza, sporządzenie wpisów aktu notarialnego, koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym.

Co zawiera umowa deweloperska? Na co zwrócić uwagę?

Umowa deweloperska zawiera szereg informacji dotyczących nieruchomości m.in.: cenę nabycia nieruchomości, wielkość działki, stan prawny, informacje o usytuowaniu lokalu lub domu jednorodzinnego, określenie stanu pomieszczeń, zakresu prac. Poza tym, w umowie zawarta jest informacja o karach i odsetkach dla stron, warunkach odstąpienia od umowy. Przed podpisaniem umowy deweloperskiej, należy sprawdzić harmonogram płatności proponowany przez dewelopera, sytuacje, w których cena mieszkania może ulec zmianie, dokładną datę przekazania nieruchomości, jakie koszty mieszkaniowe będą ponoszone po odebraniu mieszkania i czy wszystkie informacje zostały zawarte w umowie. Umowa deweloperska jest dokumentem obowiązującym, aż do momentu podpisania umowy właściwej kupna. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *